Czy ryby śpią?
Z pewnością w pewnym momencie zastanawialiście się, czy ryby śpią, ponieważ zawsze widzimy je w ciągłym ruchu po zbiorniku lub akwarium i niezbyt często zdarza się, że widzimy je z zamkniętymi oczami. W tym poście odpowiadamy na ważne pytanie – czy ryby śpią, a jeśli tak, to jak to robią lub kiedy korzystają z okazji do „drzemki”.
Czy ryby śpią?
Wszystkie zwierzęta wymagają odpoczynku lub stanu spoczynku, który pomaga utrwalić wszystko, czego doświadczyły i daje ich ciału odpowiedni odpoczynek od ruchu. Należy pamiętać, że nie wszystkie zwierzęta odpoczywają w ten sam sposób (na przykład jedną z osobliwości koni jest to, że śpią na stojąco), dlatego w tym artykule skupimy się na tym, jak odpoczywają ryby.
Podstawowym aspektem jest to, że ryby w swoim życiu na wolności są bardzo narażone na pożarcie przez drapieżniki, dlatego nie rozluźniają się w żadnym momencie, gdyż w razie czego mogą zostać zmiecione przez przypływ i skończyć jako cel do pożarcia.
Dlaczego ryby muszą spać?
Gatunki te mają jądro nerwowe podobne do tego u ludzi, uwalniające hipokretynę ułatwiającą odpoczynek. Dlatego z natury rzeczy zwierzęta te potrzebują snu, aby zregenerować siły i odpocząć od ciągłej aktywności.
Zapraszamy też na drugą nasza stronę https://halokatowice.pl, gdzie dowiesz się najciekawszych rzeczy o Katowicach, a do tego znajdziesz ciekawe miejsca na wędkowanie.
Jak śpią ryby?
Możemy przyjrzeć się pewnym postawom:
Długa bezczynność: jeśli ryba pozostaje nieruchoma przez dłuższy czas, jest to znak, że odpoczywa.
Ryba ucieka do swojego schronienia: ryby instynktownie szukają kryjówki do odpoczynku, takiej jak skała, jaskinia lub wodorosty.
Zmniejszona wrażliwość: te zwierzęta doświadczają utraty wrażliwości na bodźce, więc będą zauważać tylko duże ruchy wokół nich.
Zmniejszenie częstości akcji serca i oddychania.
Spadek ich tempa metabolizmu.
Są to najbardziej nieomylne oznaki, że ryby śpią. Jeśli staniesz przed akwarium i zaobserwujesz te zachowania, możesz być pewien, że przyłapałeś je na spaniu.
Oczy śpiących ryb
Jednym z najistotniejszych pytań dotyczących snu ryb są ich oczy: zwykle wierzymy, że ryby nie śpią, ponieważ widzimy je z otwartymi oczami przez cały czas. Odpowiedź na to pytanie jest ciekawa: ryby nigdy nie mogą zamknąć oczu, ponieważ nie mają powiek, więc ryby śpią z otwartymi oczami.
Tylko niektóre gatunki rekinów mają błonę, zwaną też trzecią powieką, która co prawda służy do ochrony oczu, ale nie wykorzystują jej do snu, zamykając. Inną ciekawostką dotyczącą rekinów jest to, że podczas snu ciągle się poruszają, ponieważ do oddychania potrzebują wody przechodzące przez ich skrzela.