Zwierzęta, które są mistrzami zimowego kamuflażu
Zwierzęta potrafią wtapiać się w dowolne otoczenie – przybierają kolor trawy, piasku, kamienia albo kory drzewa. Tam, gdzie na olbrzymich połaciach dominuje śnieżna biel, jedyny skuteczny kamuflaż zapewnia białe jak śnieg futro. Niestety, to gęste, ciepłe i piękne okrycie bywa też przekleństwem mieszkańców dalekiej Północy. Przez długie stulecia bowiem uchodziło za jedno z najbardziej pożądanych dóbr luksusowych. Poznajmy takie oto zwierzęta, które są mistrzami zimowego kamuflażu:
1). Lis polarny – latem jest brązowo-szary, zimą śnieżnobiały lub stalowoniebieski, choć spotyka się także lisy czarne przez cały rok. Nie są wybredne. Żywią się ptakami, małymi ssakami, jajami, rybami i padliną.
2). Niedźwiedź polarny – prawdziwy mistrz zmyłki. Występuje w Arktyce. Wbrew pozorom jego futro nie jest białe, lecz przezroczyste. Śnieżnobiały odcień zyskuje dzięki załamaniu promieni UV. Natomiast jego skóra jest czarna. Niedźwiedź polarny wydaje się też ociężały, ale to kolejne złudzenie. Jest szybki jak rumak.
3). Puchacz śnieżny – budowa piór umożliwia tym pięknym ptakom bezszelestny lot. Samce są niemal całe białe, samice bywają większe i mają białą szatę pokrytą ciemnymi cętkami. Żyją w Eurazji i Ameryce Północnej. Czasami zaglądają także do Polski. Żywią się gryzoniami, głównie lemingami.
4). Gronostaj arktyczny – zamieszkuje obszary arktyczne i subarktyczne Europy, Azji i Ameryki Północnej. Jego ubarwienie zależy od pory roku. Latem sierść na grzbiecie przybiera barwę czekoladowo-brązową, zimą staje się biała. Natomiast końcówka ogona zawsze pozostaje czarna.
5). Pantera śnieżna – jest to najpotężniejszy drapieżnik gór Ałtaju. Dzięki znakomitemu kamuflażowi trudno zaobserwować ją w naturalnym środowisku, dlatego też nazywana jest też Duchem Gór.
6). Zając bielak – możemy go spotkać w północnych rejonach Europy i Azji. Latem jego futro pokrywa się brązowoszarymi cętkami, natomiast zimą staje się białe jak śnieg. Zając ten ma długie i gęsto owłosione palce u stóp, które bardzo szeroko rozpościera, dzięki czemu mogą pełnić rolę rakiet śnieżnych. To ułatwia mu bieganie po miękkim śniegu.
Niesamowite są zwierzęta, które potrafią zmienić kolor swojego ciała w zależności od środowiska, jak na przykład gekony.