Jak podróżować z psem?

Podróżowanie z psem kojarzy nam się głównie z wakacjami. Jednak z psem możemy podróżować również w czasie weekendu. Dobrym pomysłem są także jednodniowe wyjazdy np. do rodziny na wieś czy nad wodę. Podróż z psem musimy odpowiednio zaplanować. Niezależnie od długości planowanego wyjazdu.

Jak podróżować z psem?

Podróże z psem mogą być stresujące zarówno dla nas, jak i naszego pupila. Jest tak zwłaszcza na początku kiedy pies oswaja się z jazdą samochodem. Jeśli mamy szczeniaka, to już od pierwszych dni powinniśmy zabierać go na krótkie przejażdżki. Może być to np. przejażdżka do parku czy lasu. W ten sposób pies oswoi się z jazdą samochodem. Dzięki temu w przyszłości będziemy mogli zabrać naszego czworonoga na wakacyjny wyjazd. Planując dłuższą trasę z psem powinniśmy uwzględnić postoje. Najlepiej co około 2-3 godziny jazdy zatrzymać się na 10-20 minut. W czasie postoju możemy dać psu pokarm i wodę. Wodę warto podawać psu także w czasie jazdy. Początkowo jazda autem może być bardzo stresująca dla naszego pupila. Możemy kupić ciastka z melisą, które pozwolą naszemu psu się odprężyć.

Na wspólny wyjazd z psem musimy zabrać kilka niezbędnych rzeczy. Jest to między innymi karma, którą nasz pupil jest żywiony na co dzień. Najlepiej zabrać zapas karmy na cały planowany wyjazd. W miejscu, do którego zmierzamy karma ta może nie być dostępna. Nagła zmiana pożywienia w nowym miejscu może skończyć się wystąpieniem u psa biegunek czy wymiotów. Oprócz tego warto zabrać ulubione smakołyki naszego pupila. Możemy je także podawać w czasie podróży. W podróży przydatne będą składane miski, które posłużą do podawania karmy i wody. Zajmują one mało miejsca i można je łatwo wyczyścić.

W podróży musimy zadbać o bezpieczeństwo naszego zwierzaka. W tym celu musimy kupić transporter bądź specjalne szelki samochodowe. Transporter jest dobry w przypadku psów lękliwych. Wystarczy w domu postawić otwarty transporter, a dzięki temu pies będzie się z nim oswajał. W późniejszej podróży nasz pupil będzie dobrze się czuł w znajomym dla niego transporterze. Alternatywą może być także klatka kennelowa. Szelki samochodowe mają specjalne zapięcie, które wpinamy w miejsce pasów. Szelki sprawdzą się w przypadku średnich bądź dużych psów. W czasie letnich podróży warto zainwestować w matę chłodzącą. Mata chłodząca pozwoli psu czuć się komfortowo, nawet w czasie upałów. W gorące dni najlepiej podróżować z psem z rana, późnym popołudniem bądź wieczorem.

1 thought on “Jak podróżować z psem?

  1. Jeśli piesek się za bardzo stresuję podróżą i jazdą samochodem, to jednak lepiej zostawić go na miejscu pod opieką innej osoby.

Comments are closed.