Jak wybrać imię dla psa, które pasuje do jego charakteru?

Wielu opiekunów stając przed wyborem imienia dla psa przeżywa prawdziwe katusze. Z jednej strony wszędzie aż roi się od różnych propozycji, z drugiej żadna z gotowych opcji nie wydaje się odpowiednia. Jak wybrać imię dla psa? Jakie imiona dla psa należy omijać szerokim łukiem? Oto kilka wskazówek!

Dlaczego wybór imienia dla psa jest ważny?

Imię psa pełni znacznie ważniejszą funkcję, niż może się wydawać. To słowo-komenda, które będzie towarzyszyć czworonogowi każdego dnia, do końca jego życia. Reakcja na imię to fundament dobrej współpracy z przewodnikiem oraz podstawa do nauki przywołania. To oznacza, że imiona dla psa powinny być oryginalne, by zwierzak nie czuł się skonfundowany, jeśli ktoś obcy w parku zawoła go po imieniu.

Korzystając z gotowych, popularnych propozycji, istnieje ryzyko, że futrzak pobiegnie do innego opiekuna. Popularne imię to także większe ryzyko pomyłki w hotelu dla zwierząt czy szpitalu weterynaryjnym. Lepiej więc unikać imion typu Alex, Sonia, Max, Tofik, Luna czy Daisy.

Jak wybrać imię dla psa? Zasady

Oprócz tego, by imię było możliwie najbardziej oryginalne, warto zwrócić uwagę na pewne zasady w doborze imion dla psów. Dobrą praktyką jest zastosowanie imienia, które zawiera dźwięczną głoskę, dzięki czemu słowo jest łatwe do rozróżnienia dla szczeniaka, co pozytywnie wpływa na naukę reakcji na imię oraz późniejsze treningi ze zwierzęciem. Zaleca się również, by imię zawierało literkę „R”, która pozwala jeszcze lepiej wyróżnić słowo z potoku nieznanych zwierzęciu sygnałów.

Istotna jest także długość imienia – najlepiej, jeśli składa się ono z maksymalnie dwóch głosek. Dzięki temu nie tylko łatwiej będzie właścicielowi korzystać z niego na co dzień, ale również szczeniak nie będzie miał trudności z zapamiętaniem.

Bardzo ważne, by imię dla psa nie przypominało żadnej komendy, której opiekun zamierza nauczyć swojego psa. Warto zwrócić przede wszystkim uwagę, na to, by imię nie zawierało ukrytego słowa „nie”, jak np. Aniela czy Daniel. To słowo jednoznacznie kojarzy się zwierzęciu z zakazem, nawet jeśli używa się go mimowolnie. Nadając imię, które brzmi podobnie jak komenda lub słowo, którego często się używa, można łatwo skonfundować zwierzaka i wprowadzić w jego głowie zamęt.

Należy pamiętać również, że imienia psa używa się codziennie, w różnych sytuacjach. Lepiej więc unikać słów, które mogą budzić zgorszenie lub niezrozumienie. Choć w domowych warunkach imię „Ugryź” dla bulteriera może być zabawne, nieco inaczej będzie, jeśli pies ucieknie w parku, a właściciel będzie gonił go wołając po imieniu.

Najlepiej jest wybrać imię, które będzie opisywało temperament lub cechy charakterystyczne zwierzęcia, jednak nie będzie jednocześnie słowem popularnym. Warto jednak uważać z imionami typu Bandzior, Demon i innymi, wskazującymi na iście diabelski charakter zwierzaka. Niektórzy twierdzą, że nadanie takiego imienia psu to samospełniająca się przepowiednia, a właściciel może tego gorzko pożałować…