Pies rasowy – chihuahua

Rasa wzięła swoją nazwę od stanu w Meksyku, ale jej pochodzenie owiane jest legendą. Prawdopodobnie małe, bezwłose pieski zostały przywiezione z Chin, później skrzyżowano je z miejscowymi rudymi „techichi”. Te małe, nieme psy uważane były przez Tolteków za święte – wierzyli, że zaprowadzą one dusze do podziemia, dlatego poświęcano je w rytuałach religijnych i chowano razem ze zmarłymi członkami rodziny. Co ciekawe, Toltekowie, a później ich zdobywcy Aztekowie, zjadali psy i „techichi” nierzadko znajdowały się w ich menu. Kiedy Aztekowie zostali podbici przez Hiszpanów w XVI wieku, psy zostały porzucone i pozostawione samym sobie. Dopiero w 1850 roku w stanie Chihuahua znaleziono trzy maleńkie osobniki, które sprowadzono do USA. Dzisiaj chihuahua jest jednym z najbardziej popularnych zwierząt torebkowych.

Co możemy powiedzieć o temperamencie tej rasy psa?

Został wyhodowany, aby dotrzymywać towarzystwa człowiekowi. Nie znosi samotności, jest wesoły, energiczny, czujny i szczekliwy. W stosunku do obcych ludzi i psów zachowuje rezerwę. Jest zbyt mały i delikatny, aby mógł bawić się z dziećmi. Cechuje go odwaga i czasami zadziorność, ale jeśli brakuje mu socjalizacji, może być nieśmiały, a nawet lękliwy. Chihuahua nade wszystko kocha kontakt z człowiekiem, lubi być przytulany, siedzieć na kolanach i uwielbia każdą formę aktywności ze swoim opiekunem. Dobrze się czuje, będąc w centrum uwagi.

Należy wiedzieć, że chihuahua jest maleńkim czworonogiem i niewielkiej potrzebie ruchu, ale chętnie towarzyszy swoim opiekunom na spacerach. To pies wyjątkowo ciepłolubny, nie znosi zimna. Łatwo przystosuje się do każdych warunków. Nie potrzebuje wiele miejsca, może żyć w małym mieszkaniu, co jednak nie oznacza, że pies nie wymaga spacerów i szkolenia. Jest to rasa dość długowieczna (długość życia 12-18 lat) i niewiele choruje, może być jednak narażona na zwichnięcie rzepki, problemy z płucami i sercem, często zdarza się też niezrośnięte ciemiączko. Zalecane badania: kolana, serce. Mówiąc znów o pielęgnacji należy stwierdzić, że nie jest ona zbyt wymagająca, wystarczy wyczesywanie 2-3 razy w tygodniu przez 5 minut.

Oto zewnętrze cechy charakterystyczne dla tej rasy psa:

1). Głowa – okrągła, o kształcie jabłka, kufa krótka i prosta.

2). Uszy – duże, trójkątne, szerokie.

3). Oczy – duże, okrągłe, ciemnego koloru.

4). Szata – występują dwie odmiany (krótko- i długowłosa). Gęsta sierść, przykrywająca całe ciało. U długowłosych sierść powinna być jedwabista, gładka lub lekko falista.

5). Ogon – średniej długości, wysoko osadzony, zakręcony.

6). Umaszczenie – wszystkie kolory z wyjątkiem marmurkowego (merle).

7). Waga – 0,5-3 kg.

8). Wysokość – 15-23 cm.

Ten najmniejszy na świecie pies ma kwadratową, kompaktową sylwetkę. Suki mogą być nieco bardziej prostokątne. Chihuahua jest zgrabny, wdzięczny, zmieści się wszędzie. Porusza się sprężyście i energicznie, z dobrym wykrokiem.