Barwinka papuga – charakter

Papugi to ptaki, które przywiązują się do swojego właściciela i traktują go jak stado. Wymagają dużej uwagi od właściciela, często są wymagające tak samo, jak inne zwierzęta domowe, na przykład pies lub kot. W domowych hodowlach można spotkać wiele gatunków papug, jeden z nich to barwinka.

Barwinka — Nieduża papuga pochodząca z Południowej Ameryki, osiągająca rozmiar około dwudziestu centymetrów. Występująca również pod nazwą białobrzuszki. Potrafi dożyć nawet do czterdziestu lat. Jak każda papuga, nie lubi samotności — wymaga dużo towarzystwa właściciela. Ciekawski i bystry ptak, kocha towarzystwo dzieci, cieszy się z nowych zabawek od właściciela. Są bardzo aktywne, warto zaopatrzyć klatkę w papuzie zabawki, takie jak drabinki, zabawki z lin, czy zwykłe szyszki sosnowe. Zamiast latać, preferują wykonywać akrobacje, takie jak skakanie i wspinaczki. Barwinkę można nauczyć tańczyć, kiedy człowiek zachęca ją do tego klaskaniem. Ma wysoką inteligencję i jest w stanie nauczyć się naśladować ludzką mowę. Nie zaleca się trzymać barwinek w jednej klatce z innymi ptakami, po czasie stają się agresywne wobec drugiego gatunku, nawet jeżeli jest większy. Barwinka jest dość cichym ptakiem, jednak gdy ptak trzymany będzie w parze z innym, ich głos może działać na nerwy.

Dieta barwinek powinna być bogata w owoce i warzywa takie jak: jabłka, jagody, banany, granaty, gruszki, mango, marchew, brokuły, szpinak, buraki. Poza tym powinna dostawać mieszankę nasion i mieć dostęp do świeżej wody.

Dla początkującej osoby barwinka będzie prawdopodobnie nie najlepszym wyborem — jest ptakiem wymagającym stanowczego podejścia od właściciela z doświadczeniem. Barwinka walcząc o swoje, potrafi nawet użyć dzioba. Początkująca osoba powinna raczej postawić na przykład na nimfę.

Barwinka nie jest tanim ptakiem, cena wynosi od 2000 do 3000 zł. Do ceny należy doliczyć klatkę, zabawki i akcesoria. Jest świetnym wyborem dla osoby, która ma doświadczenie z papugami, w przeciwnym razie barwinka będzie próbować zdominować swojego właściciela.