Czym zajmuje się ortopedia weterynaryjna? Odpowiadamy!

Jak się okazuje, problemy ortopedyczne mogą dotknąć nie tylko ludzi, lecz także ich czworonożnych przyjaciół. Zarówno psy, jak i koty, bardzo często borykają się z chorobami, które powodują ból i trudności przy codziennym poruszaniu. Czym zajmuje się ortopedia weterynaryjna? Jakie są najczęstsze urazy ortopedyczne u psów i kotów, oraz jak je rozpoznać? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Zakres usług weterynarza ortopedy

Gdy zauważysz, że Twój pupil ma problemy z poruszaniem, kuleje i staje się apatyczny, jest to oznaka, aby skorzystać z pomocy, jaką oferuje ortopeda dla zwierząt. Po przybyciu do gabinetu weterynarz rozpocznie badanie, które umożliwi mu postawienie odpowiedniej diagnozy. Zazwyczaj obejmuje ono również wykonanie RTG umożliwiającego szybkie, dokładne i skuteczne wykrycie wszystkich zmian i nieprawidłowości. Dopiero po zbadaniu i postawieniu diagnozy, ortopeda zaproponuje Tobie Twojemu zwierzakowi wdrożenie leczenia.

Bardzo często okazuje się, że do pełnego wyzdrowienia konieczne jest przeprowadzenie zabiegu lub operacji ortopedycznej. Dlatego też wybierając weterynarię, warto wybrać klinikę, która proponuje fachową pomoc weterynarza ortopedy i posiadającą niezbędny sprzęt. Jedną z takich przychodni jest https://www.wetmarysin.pl/ortopedia. Wybór odpowiedniego, doświadczonego weterynarza zagwarantuje szybki powrót pupila do zdrowia oraz najlepsze warunki obsługi i leczenia.

Po czym poznać problem ortopedyczny u zwierzęcia?

Właścicielom bardzo często wydaje się, że problemy z poruszaniem u zwierzaka są chwilowe i że pupil z pewnością „wyliże się” sam. Należy jednak pamiętać o tym, że pies czy kot nie jest w stanie powiedzieć, co dokładnie go boli i jak silny jest ból, dlatego wszelkie zmiany należy bacznie obserwować. Jakie są najczęstsze objawy urazów? Należą do nich przede wszystkim wcześniej wspomniane kulenie, a także obrzęk, bolesność przy dotykaniu oraz widoczne zniekształcenia kończyn. Są ro wyraźne znaki, które powinny sugerować, aby pupila obejrzał weterynarz ortopeda.

Najczęstsze urazy ortopedyczne u psów i kotów

Warto wiedzieć, jakie problemy ortopedyczne pojawiają się u zwierzaków szczególnie często, aby móc wstępnie zdiagnozować pupila już w momencie zauważania urazu. U psów najczęściej zauważyć można zerwane więzadła, które może pojawić się wskutek codziennej zabawy lub spaceru. Oprócz tego psiaki podatne są również na złamania kości i zwichnięcia stawów.

Na urazy ortopedyczne narażone są również koty. Mimo że wydaje się, iż pupile te są wyjątkowo odporne na skoki z wysokości oraz przeciskanie się przez najmniejsze szpary, codzienne wyprawy poza dom mogą skończyć się poważnym problemem ortopedycznym. Kocie życie na krawędzi najczęściej prowadzi do zwichnięcia łapy, które może pojawić się wskutek niefortunnego upadku. Mimo że niejeden kot potrafi poradzić sobie sam, objawów urazu nie należy bagatelizować i dobrze jest zabrać pupila na wizytę kontrolną.

Przeczytaj również